Şan ve Flüt için Piyano Eşlikli Isparta Türküleri Kitabı: Editör: Doç. Dr. Mustafa Genç

ˈˈŞan ve Flüt için Piyano Eşlikli Isparta Türküleriˈˈ  kitabı ilham veren yayınlar arasında yerini aldı. Teke Yöresiˈne ait türkülerin bir araya getirildiği kitap ile kültürel zenginliklerimiz gelecek nesillere aktarılıyor.

Isparta kültürünü tüm dünyaya tanıtmak amacıyla Isparta Kültürel Miraslar Projesi kapsamında hazırlanan ˈˈŞan ve Flüt için Piyano Eşlikli Isparta Türküleriˈˈ kitabının editörlüğünü Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Genç yaptı.

1942 Yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Halil Bedi Yönetken, Muzaffer Sarısözen ve Rıza Yetişenˈden oluşan bir ekiple derlenip kayıt altına alınan Isparta Türküleri, dünyanın herhangi bir yerindeki orkestralar tarafından çalınabilecek şekilde düzenlendi. ˈˈŞan ve Flüt için Piyano Eşlikli Isparta Türküleriˈˈ kitabı ile türkülerimiz, gerek ilimizde gerek yurtdışında yapılan resital ve konserlerde kolaylıkla seslendirilebilecek.

Türkülerimiz aslında kulağımızla duyduğumuzdan daha fazlasıdır. ˈˈÖzˈˈden gelir ve ˈˈSözˈˈe dökülürler. Genelde Teke Yöresi, özelde ise Isparta bu konuda oldukça zengin bir bölgedir. Ispartaˈda söylenegelmiş türkülerinin konuları çok zengindir. Evlenme, doğum, ölüm, sünnet, dini ve millî bayramlar, asker ve hac uğurlama, gül toplama, çocuk oyunları, coğrafi özellikler yani halk kültürünü besleyen tüm unsurlar bu zenginlikler arasında yer alır.

Kitabın, Türkçe ve İngilizce basılarak dünyadaki tüm ilgililerine ulaşması hedefleniyor.